Nový dotaz  

120. vánoční trhy

Autor: rykalovápost.cz
Datum zveřejnění: 17.12.2021
Paní primátorko, buďte tak laskava a následujte město Most ve Farmářských trzích a na Výstavišti. Jednou zavřené Vánoce byly příliš snad i pro křesťany. Když srovnáte, kolik lidí bude místo venku v přeplněných obchodních domech, nemohu uvěřit, že tak hloupou uzávěru Vánočních trhů budeme podstupovat již druhý rok po sobě. Prosím, nekažte lidem advent a nechte je vydechnout tak chytře, jako to udělají jiná města s empatičtějšími lidmi ve vedení. Nemusejí být celé 4 týdny ... Doufám, že můj apel nebude první ani poslední Brňanů a vyhovíte velké části občanů. Nejsem trhovkyně a nejsem ani závislá na nákupech, ale jsem ostře proti tomu, abychom našim dětem a nám zkazili nejhezčí část roku. Hodně zdraví a rozum, když jste na nejvyšším postu, přeje Jana Rykalová, Brno.
Odpověď primátorky: 17.12.2021
Vážená paní Rykalová,
stejně jako Vy jsem byla rozhodnutím vlády z konce listopadu nemile překvapena. Zákaz pořádání vánočních trhů byl totiž vyhlášen den před začátkem těch brněnských. Při přípravě jsme s možnými omezeními počítali a byli na ně připraveni – stánky jsou postavené s většími rozestupy, program byl koncipován tak, aby nedocházelo k většímu shromažďování lidí, nadto jsme byli schopni ho i v případě potřeby zrušit. Možná organizační opatření byla konzultována s hygienou. Bohužel to nestačilo.

Nastalou situaci jsme okamžitě začali řešit s organizátory, trhovci a krajskou hygienou. Na základě vzájemné dohody byly alespoň otevřeny ty stánky, jejichž sortiment je bytostně spjat s Vánoci a nejde prodávat v jiný čas. Jedná se o řemeslné výrobky, jmelí, adventní věnce, ozdoby, svíčky a další. Nechtěli jsme hledat nějaké formální kličky, chápeme, že epidemická situace je zlá a přeplněné a přetížené nemocnice si nikdo nepřejeme. Toto je možná a legální cesta, jak umožnit prodej alespoň těm, jejichž zboží je spojeno s Vánoci. Prodejcům, kteří nemohou prodávat, vracíme nájemné v plné výši, zatím ale většina vyčkává, jak se situace vyvine. I my ji stále vyhodnocujeme.

Městská část Brno-střed také spustila virtuální tržiště, kde si mohou zájemci zakoupit zboží, které by bylo za standardní situace nabízeno na Zelném trhu. Nadto centrální městská část vyšla vstříc restauracím, kterým umožnila provoz zahrádek i v tomto zimním období. Snaží se tak podpořit místní podnikatele, na jejichž živnost také protiepidemická opatření negativně dopadají.

I když trhy nejsou v provozu, jak jsme zvyklí, věřím, že vánoční atmosféru navozují krásné ozdobené stromy na náměstích, před Novou radnicí můžete obdivovat unikátní betlém od pana Halouzka, ze zahrádek dokonce voní i svařák.

Vážená paní Rykalová, přeji Vám krásný advent a klidné vánoční svátky.

S pozdravem

Markéta Vaňková