Primátorka měta Brna

pohotovost o víkendu

Paní Primátorko, zajímalo by mě, jak postupovat při zhoršení zdravotního stavu – od pátku odpoledne a o víkendu u 100 kg nechodícího člověka, když se nejedná o život ohrožující stav – na volání záchranky 155. Vypomáhám 75 letému pánovi, bydlí sám, nechodí. V pátek odpoledne začaly mu při močení tak silné bolesti, že řval bolestí. V sobotu v poledne se stav rychle zhoršovat – velká zimnice a nastupující apatie. Na 155 se zdráhali, ale nakonec vůz poslali. Hned ho odvezli s teplotou 40st a počínající sepsí. V nemocnici i po 3 dnech stále zánět neustupuje. Zajímalo by mě, jak příště správně pokračovat, aby to nedošlo až do krajnosti, pokud by opět něco podobného vzniklo náhle o víkendu. Jakou zdravotní službu volat. Děkuji za odpověď.

Vážená paní,

Váš dotaz se týká činnosti Zdravotnické záchranné služby JMK, kterou zřizuje Jihomoravský kraj. Obrátila jsem se s Vaším podnětem na představitele záchranné služby a zde Vám posílám jejich vyjádření.

„Pokud dojde ke změně zdravotního stavu pacienta, pak je důležitým kritériem, zda jsou či nejsou ohroženy životní funkce. Laik však nemusí situaci správně vyhodnotit. Proto je vždy lepší, když se poradí s odborníkem. Ve všední den doporučujeme kontaktovat praktického lékaře, pokud je však již po pracovní době, pak je třeba volat na pohotovost, popř. na linku 155, kde operátor po získání klíčových informací vyhodnotí, zda je nutné k pacientovi vyslat sanitku, nebo navrhne jiný postup. V případě, že je i laikovi zcela zřejmé, že došlo k akutnímu zhoršení zdravotního stavu, kdy jsou nebo v nejbližší době mohou být ohroženy životní funkce, pak je jediným správným řešením zavolat na tísňovou linku 155.“

Přeji Vám jen to nejlepší.

Markéta Vaňková
Zpět