Primátorka měta Brna

nádraží

Dobrý den.Dnes jsem byl na Brněnském hlavním nádraží svědkem velice trapné a smutné příhody.V podchodu pod Brněnským hlavním nádražím mě oslovil zoufalý ,německy mluvící turista s manželkou na invalidním vozíku s otázkou,jak se dostane bezbariérově na nástupiště,kde měl stát vlak na Prahu. Do Brna jezdím vlakem často,ale na tuto otázku jsem mu nedokázal odpovědět.A jazykovou bariěrou to nebylo.Museli jsme paní nosit po schdech /nebyla lehká/,potom smýkat po schodech i invalidní vozík.Vlak jim nakonec ujel.
Byla to naprosto trapná a velice smutná situace.Styděl jsem se za celé Brno.A mě by zajímalo,jestli si projektant rekonstrukce hl.nádraží vůbec všiml,že nádraží není bezbariérové.A vadí to vůbec někomu?Je to ostuda pro celé Brno i pro celou republiku.A kdo je vlastně zodpovědný za tento šlendrián?Postavte ho pod schody,a může tahat invalidy a nosit lidem těžké kufry do schodů.V 21.století !!!!
Paní primátorko,vám to nevadí?

Dobrý den,

situace, kterou jste zažil v podchodu hlavního nádraží, mě velice mrzí. Osud této důležité spojnice mezi autobusovým a vlakovým nádražím nám není lhostejný a snažíme se o nápravu. Bohužel byly možnosti města na úpravu podchodu dlouhou dobu zablokovány množstvím soudních sporů. Ty se týkaly samotného určení vlastnictví podchodu a následně také nezákonného provozování stánků v jeho útrobách. Postupně se nám daří majetkoprávní záležitosti řešit, což nám umožňuje naplánovat potřebnou rekonstrukci prostoru.

To, že je podchod v nevyhovujícím stavu, je neoddiskutovatelným faktem. Z tohoto důvodu jsme Kanceláři architekta města Brna zadali projekt na jeho opravu a kultivaci. V přípravné fázi byly odstraněny stánky v první části tubusu, kterou čekají stavební práce jako první. V současné době se aktualizuje nutná projektová dokumentace. V rámci této etapy, která zahrnuje část podchodu od OD Tesco po vstupy na nástupiště hlavního nádraží, přibude nový výtah spojující podchod s odjezdovým podchodem na hlavním nádraží. Začátek prací odhadujeme na příští rok.

Ve druhé etapě, která je navázána na rekonstrukci ulice Benešova, je plánováno vybudování výtahu z podchodu před budovu Nádražní 4.

Momentálně je zajištěna bezbariérovost nádraží hlavním vstupem z ulice Nádražní.

Několik let jsou městské projekty projednávány Poradním sborem pro bezbariérové Brno s cílem, aby byly co nejlépe přístupné všem. Již existující bariéry se snažíme odstraňovat – například při rekonstrukcích nebo opravách.

Ráda bych Vám poděkovala za Vaši starost a ochotu pomoci lidem v nesnázích.
Zpět