Nový dotaz  

72. Parkování

Autor: Eliška
Datum zveřejnění: 15.09.2020
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na vjezd a parkování v zóně A 1-01. Jak je možné, že konkrétně na Zelný trh není regulovaný ani kontrolovaný vjezd A obsluha stánků tam stává na místech pro rezidenty celý den, nebo své dodávky využívá jako sklad a nechá je tam stát i několik měsíců A auto s kamerami jezdí pouze po vybraných zónách Na Zelném trhu již několik měsíců nebylo. Proč Platíme ročně dost velkou sumu, jelikož máme dva automobily, ale téměř nikdy nezaparkujeme blíže, než u hotelu Grand, neboť na místech pro rezidenty stojí lidé, kteří tu nebydlí. A od 1.září nám chcete zamezit vjezd do přilehlých zón tvořících květinku. Pak mi prosím řekněte, kde jsou parkovací místa pro nás
Odpověď primátorky: 15.09.2020
Dobrý den,

v centru města platí od prvního září nová pravidla pro vjezd automobilů, jejímž cílem je snížit počet vozidel v historickém centru. Nově budou posuzovány žádosti o vjezd přísněji, než tomu bylo v době před zavedením změn. Kontrolu systému nyní provádí kamerový systém, který je nainstalován u příjezdových cest do centra. Vámi zmiňovaná monitorovací auta pro kontrolu vjezdových oprávnění do historického centra nikdy nejezdila, kontrolu prováděli strážníci městské policie. Monitorovací vozidla kontrolují pouze parkovací oprávnění na parkovacích místech. Co se týče aut trhovců, ti si vždy museli a musejí vyřídit povolení k vjezdu. To je ovšem neopravňuje ke stání na tomto náměstí po celý den. Ohledně této věci jsem upozornila pořadatele trhů městkou část Brno-střed, aby o této skutečnosti prodejce zeleniny informovala.

Nová pravidla zároveň vrací stav do podoby, která zde byla zažitá před zavedením systému v září roku 2018. Vjezdová oprávnění jsou vydávána pouze do oblasti, kde rezident bydlí nebo má abonent sídlo firmy. Výjimku mají lidé žijící v pěší zóně a abonenti, protože zde parkovací místa nejsou. Ti mohou zaparkovat v sousedící podoblasti. Cílem těchto opatření je zamezení nadměrného průjezdu vozidel přes náměstí Svobody, které značně komplikovalo dopravu v této oblasti. Veškeré potřebné informace najdete na webu https://www.parkovanivbrne.cz/vjezd-do-centra. Vaše parkovací oprávnění stále platí nejen ve Vaší oblasti 1-01, ale rovněž ve všech sousedních oblastech (systém květinky), na tom se od 1. září nic nezměnilo. Pouze do některých podoblastí oblasti 1-01 již nemáte povolený vjezd.

Počet parkovacích míst není v centru města neomezený. Systém rezidentního parkování nelze chápat jako předplacení určitého parkovacího stání, nicméně zlepšuje šanci na umístění vozidla v blízkosti bydliště.

S pozdravem

Markéta Vaňková