Nový dotaz  

58. osvobození Brna

Autor: antonin skara
Datum zveřejnění: 20.05.2020
Dobrý den paní Primátorko,chci se dotázat, z jakého důvodu nebylo možné uskutečnit oficielní položení věnce... kytice - u památníku Rudoarmějce na Moravském náměstí v rámci 75. výročí osvobození města Brna.Projížděl jsem několikrát kolem tohoto místa a kromě ojedinělých povadlých stébel květin zde nebyla žádná oficielní výzdoba. Nevím, zda uvedené místo je v quot kompetenci quot některé MČ Kr. Pole nebo Střed Chápu, že v této době jsou různá omezení a že i přes tuto situaci jste osobně položila květiny u památníků na Ústředním hřbitově.Děkuji za odpověď.antonín škára brno-kr.pole
Odpověď primátorky: 20.05.2020
Vážený pane Škáro,

Vámi zmiňované významné výročí jsem uctila 26. dubna na Ústředním hřbitově. Následně jsme si připomněli 8. května i výročí konce 2. světové války v Kounicových kolejích, kde se v dobách druhé světové války děly zavrženíhodné činy. V tomto místě útlaku jsme s dalšími představiteli města, Jihomoravského kraje a dalších organizací položili věnce, a to s pokorou a úctou vůči všem padlým a popraveným. Ti položili život, abychom v dnešní době mohli žít v míru.

Ve stejný den (8. května) se na Moravském náměstí konalo také připomenutí tohoto slavného výročí. Toho se účastnili zástupci samospráv, Policie ČR, Senátu ČR atd. Vzhledem k nouzovému stavu, který v této době panoval, se slavnostní akty konaly za menší účasti, než je tomu zvykem. Vzhledem k riziku nákazy každý dodržoval doporučovaná nařízení, neshlukoval se a veřejnost se také účastnila v mnohem menší míře. To však neznamená, že jsme na toto výročí a události s ním spojené zapomněli. Pro mě osobně je důležité, aby se i další generace dozvěděly co nejvíce informací z naší a světové historie.

Přeji Vám jen to nejlepší.

Markéta Vaňková