Nový dotaz  

119. Parkování v Brně

Autor: Vítězslav Tačík
Datum zveřejnění: 15.12.2021
Dobrý den, obdržel jsem výzvu k uhrazení částky 400,- Kč za parkování zdarma na ul. Korejská zóna C. Paní referentka mě informovala, že jsem se nezaregistroval i když jsem tam nestál více jak hodinu, ale jen 10 minut. Prý systém neumí poznat, jak dlouho tam stojím. Jako právník musíte vědět, že nemohu být potrestán za skutek, který jsem nespáchal, tedy nepřekročil jsem povolenou dobu parkování. O tom, že se musím registrovat na dopravní značce nic není psáno a kromě informace, že tam mám hodinu zdarma parkování za podmínky, že budu přes mobil někde za placený data v mobilu něco registrovat jsem nikde neslyšel. Považujete tuto absurditu za normální, abych když chci něco zdarma, tak musel složitě něco někde hlásit, Přijde mi zaplatit 400,- Kč za to, že jsem asi nedůsledně nestudoval podrobný manuál k parkovacímu systému. Jak může člověka napadnout, když jede vyzvednout vnučku a zastaví se tam na 10 minut, že je potřeba někde něco na webu...Asi jen právníka...
Odpověď primátorky: 15.12.2021
Dobrý den, pane Tačíku,

mrzí mě Vaše negativní zkušenost se systémem rezidentního parkování. Ráda bych Vám osvětlila důležitost registrace, o které se ve svém e-mailu zmiňujete.
Na každé komunikaci či parkovišti, kde je zavedeno placené stání, probíhá určitým způsobem registrace vozidla. Může to být například zaplacením částky v automatu, registrací na webu nebo v aplikaci. Pro následnou kontrolu je důležité, aby dokázala odlišit vozidla, která mají parkovací oprávnění, od těch, která jej nemají. Na některých parkovištích proto stačí mít za oknem doklad o zaplacení, jinde probíhá kontrola pomocí aut, která snímají SPZ parkujících vozidel. To je i příklad Brna. Díky registraci v systému rezidentního parkování kontrolní auto pozná, jak dlouho vozidlo parkuje a zda má tedy nárok na hodinu zdarma.

Od roku 2018 probíhá v Brně kampaň, která upozorňuje na nutnost vyřízení parkovacího oprávnění v modrých zónách a na krátkodobé parkování v nich. Ta po celou dobu informuje návštěvníky, že musejí při parkování zadat SPZ do systému, a to pomocí automatu, sms, aplikace nebo webového rozhraní. Nadto kolegové z Odboru dopravy instalovali na dopravní značení v zónách C a B informační cedulky, které na tuto skutečnost také upozorňují. Primární však je, že je tato informace uvedena i na dopravní značce na každém parkovacím úseku, kde je řečeno, že pro parkování musíte mít oprávnění. Zda je oprávnění dlouhodobé nebo krátkodobé, je věcí uživatele.

S pozdravem

Markéta Vaňková