Nový dotaz  

117. Oprava ulice České

Autor: Markéta Hánová
Datum zveřejnění: 26.11.2021
Vážená paní primátorko, nemám ve zvyku psát dopisy na úřady ani zvoleným zastupitelům, ale v tomto případě činím výjimku. Nerozumím tomu, z jakého důvodu byla zvolena při opravě inž. sítí a zpevněných ploch na křížení ulic Česká - Solniční jako finální pochůzí vrstva ASFALT, když v horní části České byla položena skládaná dlažba. Jedná se o významnou pěší zónu v centru Brna, která by měla působit reprezentativně, nikoliv odpudivě. Stačí se pro inspiraci podívat do kteréhokoliv okresního města v ČR, kde jsou realizovány pěší zóny atraktivním a vkusným způsobem. Kdykoliv jdu po České ulici, což je poměrně často, tak se této nepovedené stavební úpravy zaleknu, a chci věřit, že se jedná jen o provizorní řešení. Možná je to jen můj subjektivní pohled na tuto věc, ale přesto Vás požádám o vysvětlení. Děkuji.
Odpověď primátorky: 26.11.2021
Dobrý den, paní Hánová,

na České i blízké Opletalově a Solniční se sešlo více investorů, kteří zde potřebovali dělat výkopové práce. Díky vzájemné koordinaci se tak podařilo za dva roky stihnout rekonstrukci vodovodu, kanalizace, plynovodu, horkovodu i kabelových tras. S ohledem na význam lokality, kterou denně projdou tisíce lidí, jsme se rozhodli nejednotné a několikrát záplatované asfaltové plochy silnic a chodníků nahradit povrchem, který je adekvátní pro danou historickou lokalitu.

Na Solniční směrem k Moravskému náměstí jsou v silnici umístěny žulové kostky z Vysočiny a chodníky z kamenných dlaždic z Jeseníků. V Opletalově jsou pak betonové dlaždice. Stejné dláždění by mělo časem být na celé České až po náměstí Svobody.

V části Solniční k Husově byly komunikace i chodníky provizorně zrekonstruovány, ale konečná úprava zde bude provedena až po dokončení stavby Janáčkova kulturního centra v rámci obnovy komunikací na ulicích Besední a Veselá.

Co se týče asfaltového čtverce na České při křížení se Solniční, ten je zde upraven také provizorně. Směrem od náměstí Svobody je plánováno vybudování nového kolektoru. Stavba by měla začít během několika let a při ní by byla dlažba poškozena provozem těžké techniky sloužící pro výstavbu kolektoru. Z tohoto důvodu zde dlažba prozatím nebyla položena.

Poté, až budou všechny plánované investice dokončeny, budou i ostatní části ulic Česká, Solniční, Besední a Veselá upraveny a vydlážděny.

S pozdravem

Markéta Vaňková