Nový dotaz  

114. Kašna na Dominikánském náměstí

Autor: Tomáš Frýbort
Datum zveřejnění: 20.09.2021
Vážená paní primátorko,
předem dotazu bych chtěl poděkovat za vše, co nového děláte pro Brno. Změnilo se toho hodně k lepšímu, děláte to dobře. Největší radost mám z plánované multifunkční arény. Bohužel ne úplně vše je ideální a nyní jsem doslova zděšen z výběru „kašny“ na Dominikánském náměstí. Respektuji, že se Vám může líbit, ale zkuste i respektovat lidi, kterým se výběr absolutně nelíbí. Proč musí být v Brně na každém náměstí nějaká „plechová nádhera“. Nestačí „pračka“ na Moraváku? Nebo další plechová vana na Svoboďáku? Nemůžete nechat udělat na Dominikánském n. nějakou hezkou kamennou kašnu? I mé názory můžou být subjektivní, ale co takhle aspoň udělat anketu mezi zaregistrovanými Brňáky? Kašny se nedělají pro odborníky, umělce, ale pro lidi. Děkuji moc za odpověď. T.Frýbort

Odpověď primátorky: 20.09.2021
Dobrý den, pane Frýborte,

s instalací vodního prvku na Dominikánské náměstí se počítá léta. V roce 2018 byl prostor rekonstruován a následně se začala řešit i případná podoba a instalace vodních nebo jiných prvků. Například záměr umístit na náměstí sochu Josefa II. nepodpořili občané v anketě. Poté byla vypsána architektonicko-umělecká soutěž na vodní prvek, jejíž výsledky byly vyhlášeny v loňském roce. Rada města Brna však rozhodla, že se návrh nebude realizovat, a vypsala soutěž opětovně. Do ní se přihlásilo 53 autorů nebo týmů a 18členná porota (včetně náhradníků) vybrala vítězné návrhy.

Ze všech předložených a hodnocených návrhů se mi dílo Tomáše Pavlackého a Ing. arch. Michaela Gabriela líbí nejvíc, můj názor se tedy shoduje s pořadím, které stanovila porota v rámci této soutěže. Kdykoliv a ráda budu tento výsledek obhajovat a vysvětlovat.
Největší váhu při hodnocení měla originalita, kreativita a celková výtvarná úroveň řešení, což bylo bezezbytku naplněno. Dalším důležitým kritériem bylo začlenění díla do určeného prostoru. Konkrétně tedy umístění u kamenných lavic a platanů, které jsou místem stínu, setkávání a odpočinku. I to se podařilo.

Oceňuji i jistou hravost vítězného vodního prvku. Nabízí odlišné vjemy z různých stran podle toho, odkud lidé na náměstí přicházejí. Svoji podobu bude také měnit podle toho, na jakou jeho část bude dopadat přirozené světlo. A především má různé funkce – v teplých měsících poslouží jako osvěžení, po zbytek roku se stane dekorativním abstraktním objektem. Bude to jistě nová dominanta náměstí.

Z fotografie člověk dostane jeden dojem, doporučuji Vám tak navštívit výstavu, na které budou prezentovány jednotlivé modely návrhů. Díky nim si budete moci udělat lepší představu o podobě děl. Podotýkám, že se bude výstava konat od konce října letošního roku v Urban centru na ulici Mečová.

Vážený pane Frýborte, rozumím Vašemu rozpoložení. Výtvarná a umělecká díla se nemusí a většinou ani nelíbí všem. I přesto doufám, že po realizaci, která by měla proběhnout do konce roku 2022, změníte na vítězný návrh nového vodního prvku názor.
Přeji Vám pěkný zbytek dne.

S pozdravem

Markéta Vaňková