Brněnská primátorka Markéta Vaňková se zúčastnila festivalu Serial Killer. „Serial Killer je přesně z těch projektů, který Brnu sluší. Protože seriály jsou fenoménem doby.  A jestli jste příznivci „narázovek“, nebo vydržíte čekat týden na další epizodu, je fuk. U mě je to zatím hlavně boj s časem tak i tak, ale taky mám své favority, které sjíždíme rodinně… Tentokrát se navíc na včera zahájených projekcích dočkal zvláštního uvedení nový projekt režiséra Jana Prušinovského spojený s naším městem… Tak uvidíme, jestli (dycky) Most! převálcuje Dobré ráno, Brno,“ uvedla primátorka. Brno, 20. 9. 2022
26. 09. 2022
Brněnská primátorka Markéta Vaňková se zúčastnila módní přehlídky s charitativním podtextem Show and the City. „Je mi ctí přivítat vás na společenské akci, která v sobě spojuje tolik pozitivních věcí. Necháme se inspirovat antickými Athénami a potěšit uměním módních návrhářů, hudebníků, zpěváků nebo mistrů kouzel. A nepochybně nás oslní také krása a ladnost modelek, protože za námi přijely všechny aktuální vítězky a finalistky Miss Czech Republic,“ uvedla primátorka. Brno, 22. 9. 2022
23. 09. 2022
Brněnská primátorka Markéta Vaňková se zúčastnila Setkání v přírodě v Pisárkách na „Střeláku“. Na akci přišlo téměř sto seniorů ze spolku Senioři ČR, kteří si s paní primátorkou popovídali o všem, co je zajímalo. Brno, 22. 9. 2022
23. 09. 2022
  Nový dotaz  

110. DPMB - ISIC karta

Autor: Tomáš Vrchovský
Datum zveřejnění: 20.08.2021
Dobrý den, obracím se na Vás jako na zástupce města Brna, akcionáře Dopravního podniku města Brna, a. s. Mám problém s tím, že pro vydání studentské předplatní jízdenky v DPMB vyžadují placenou službu 3. strany GTS ALIVE s.r.o. (Mezinárodní průkaz studenta - ISIC kartu). Mám dceru 18 let, od září nastupuje do 4. ročníku střední školy. Vzhledem k tomu, že je ISIC karta placená, tak se domnívám, že by DPMB neměl pro vydání studentské předplatní jízdenky ISIC kartu vyžadovat, případně by ji měl proplácet. Pro zdravotní pojišťovny a ministerstvo financí se používá doklad o studiu, a proto si myslím, že v kombinaci s občanským průkazem musí stačit i DPMB. Na DPMB jsem se už obracel – bez úspěchu. Můžete prosím sjednat nápravu? Případně začne město Brno proplácet vydání ISIC karty? Děkuji Vrchovský
Odpověď primátorky: 20.08.2021
Dobrý den, pane Vrchovský,

na dotazy týkající ověřování studentského statusu a případného využití ISIC karty jsem odpovídala v poměrně nedávné době. Vyjádření najdete pod bodem 102 na této webové stránce. Pro jistotu Vám zasílám i zde.

Váš podnět jsem konzultovala jak s Dopravním podnikem města Brna, tak s Odborem dopravy Magistrátu města Brna. Rozumím Vašemu rozhořčení, ale pokusím se Vám nastínit situaci z pohledu města jako provozovatele veřejné dopravy (skrze městskou akciovou společnost Dopravní podnik města Brna).

Dopravní podnik má v plánu v letošním roce zcela přestoupit na elektronické předplatní jízdenky a přestat prodávat ty papírové. Zatím se tímto způsobem od ledna 2021 distribuují studentské předplatní jízdenky. Jak jejich pořízení, tak zřízení a ověření uživatelského účtu probíhá online. To snižuje administrativu, je to pohodlnější v tom, že se lidé nemusejí podřizovat otevíracím hodinám DPMB, nemusejí čekat ve frontách (které byly zvláště na začátku školního a akademického roku vždy enormní) a – což je v dnešní době velice důležité – nemusí vůbec přijít do fyzického kontaktu s dalšími lidmi a podstupovat tak případné riziko nákazy covid-19.

Co se týče digitalizace a online systému, patří náš Dopravní podnik ke špičce v rámci České republiky, je inspirací i pro zahraniční města (mám informace například o několika slovenských, která by se od něj v tomto ohledu chtěla učit) a troufám si tvrdit, že to v posledních měsících, obzvlášť v době kulminující pandemie na začátku tohoto roku, řada lidí ocenila. I prostřednictvím našeho úřadu jsme vyzývali občany, aby osobně vyřizovali jen nejnutnější úřední záležitosti, a pokud to jde, aby využívali vzdálených možností řešení. Uplynulý rok a půl znovu potvrdil, jak nezbytně nutné je zrychlit systém digitalizace státní správy, že je potřeba otevřít otázku distančního způsobu voleb apod.

Abych se ovšem vrátila k jádru Vaší otázky: vzhledem k tomu, že veškerá agenda týkající se studentských předplatních jízdenek byla převedena do online režimu, probíhá tímto způsobem – tedy online – i ověřování studentského statusu kupujících. K tomu jsou připojeny brněnské vysoké školy a byly k tomu přizvány také školy střední, s nimiž jednání dále probíhají nebo probíhat budou, protože zatím o propojení neprojevily aktivní zájem. Dalším způsobem, jak se tedy může student prokázat online, je za pomoci ISIC karty, která je vybavená jedinečným kódem a nelze ji zfalšovat a používat pro více osob či na více období, než pro které byla originálně vydána.

S touto praktikou s velmi nepříjemnými ekonomickými dopady jsme se totiž celá léta potýkali. Zatímco studentskou slevu poskytnutou dopravcem provozujícím linkovou nebo železniční dopravu kompenzuje tomuto dopravci stát, městská hromadná doprava je z toho vyňata. Na její provozování město každoročně vynakládá nemalé prostředky a zároveň ještě kompenzuje poskytnuté slevy. Navzdory tomu se snažíme podmínky nastavit tak, aby byly ceny pro občany maximálně přívětivé, některé skupiny osvobozujeme od placení zcela (děti, senioři), jiným poskytujeme slevu – sem spadají právě studenti. V době, kdy svůj status potvrzovali pouze papírovou formou, ale docházelo k poměrně masivnímu kopírování, úpravám a podobným nedovoleným úkonům, vlivem kterých Dopravní podnik (a následně tedy i město) přicházel ročně o statisíce korun. K dalším problémům patřilo, že lidé, kteří o status studenta přišli, využívali dál zakoupenou studentskou předplatní jízdenku, mnohdy bez vědomí toho, že tak činit nesmí. Díky online ověřování je nyní status studenta pravidelně ve frekvenci jednou týdně prověřován, tudíž ať už úmyslné, nebo i neúmyslné zneužívání slev je tímto eliminováno. Dopravní podnik tedy v tomto ohledu zaujímá roli řádného hospodáře, k čemuž nás jako obec – jeho akcionáře – ostatně zavazuje i zákon o obcích.

Jsem ráda, že DPMB našel řešení, které odpovídá 21. století, a nemuseli jsme jít například cestou plošného zvyšování cen jízdného. Pevně doufám, že budou jednání se středními školami úspěšná a že i v rodičích v tomto najdeme podporu. Věřím, že přistoupení středních škol po vzoru univerzit do systému online ověření je pro všechny zúčastněné strany nejvýhodnějším řešením.

Děkuji za pochopení.

S úctou

Markéta Vaňková