Nový dotaz  

105. Bezohlední cyklisté a koloběžkáři v centru města

Autor: Radek
Datum zveřejnění: 02.08.2021
Dobrý den, chtěl bych si postěžovat na bezohledné cyklisty a koloběžkáře v centru města a okolí Hlavní nádraží, Nádražní, Benešova, Dornych, Hybešova,......., kteří naprosto bezohledně jezdí po chodníku a ohrožují bezpečnost chodců. Když je okřiknete, tak jsou ještě drzí a někteří i vulgární. Chtěl bych vás požádat, zda je aspoň trošku možné zvýšit dohled nad touto problematikou Rozhodně se necítím příjemně a ani bezpečně, když jdu po chodníku a proti mně jede cyklista, nebo koloběžkář vysokou rychlostí a já musím pomalu uskakovat. Děkuji za řešení této záležitosti. R.F.
Odpověď primátorky: 02.08.2021
Dobrý den,

v posledních měsících sledujeme větší koncentraci uživatelů sdílených koloběžek a kol v ulicích Brna, která je spojena se vzrůstajícím zájmem lidí o tento druh městské dopravy. Je to dáno i příchodem několika provozovatelů těchto služeb do města. Vedení Brna se s nimi snaží najít shodu na podobě fungování těchto služeb a způsobu jejich využívání. Intenzivně řešíme možnosti odkládání koloběžek a kol. Zároveň se snažíme apelovat také přímo na účastníky provozu, ať jsou to cyklisté, jezdci na koloběžkách nebo řidiči, aby se chovali ohleduplně a dodržovali platná pravidla. O to samé se dle našich informací snaží i samotní provozovatelé, dokonce v některých případech přistupují i k sankcionování zákazníků.

Odbor dopravy Magistrátu města Brna spustil v loňském roce webové stránky BrnoInMotion, které se tématy mobility a sdílené dopravy zabývají. Zároveň byla spuštěna edukační kampaň, ta cílí i na jezdce na koloběžkách. Jejím cílem je upozornit na fakt, že je koloběžka brána v pravidlech silničního provozu stejně jako bicykl. Dle toho by se také měl její uživatel chovat.

S Vaším podnětem jsem se také obrátila na brněnské strážníky. Městská policie Brno kontroluje cyklisty i jezdce na koloběžkách velmi často a stará se o zlepšení situace v brněnských ulicích. Dokonce je tento typ přestupků jedním z nejčastějších, které strážníci řeší při pravidelných pochůzkách centrem Brna.

Přeji Vám hezký zbytek dne.

Markéta Vaňková