Nový dotaz  

96. covid

Autor: MUDr Lenka Doležalová
Datum zveřejnění: 12.03.2021
Dobrý den, jsem lékařka a moc dobře vím, co covid-19 dokáže. Dnes jsem velmi depresivní - po obědě jsme projížděli kolem přehrady - řada restaurací prodává přes otevřené okénko, restaurační zahrádky přeplněné, nikde rouška natož respirátor. A policie hlídá na hranicích okresu lidi, co jedou do práce. Cesta tramvají do práce - také dost lidí s respirátorem pod nosem - napomínám je, ale většinou mne odmění nadávkami. Nemám ráda represivní opatření, netěší mne někoho udávat, ale někteří lidé si nedají říct. Takhle to nikdy neskončí. Navíc dobře vím, jak budou v nemocnici naříkat. Prosím nemohla by městská policie procházet tramvaje, kontrolovat alespoň nejfrekventovanější místa nádraží a další přestupní uzly, nejfrekventovanější rekreační místa a otevřené restaurační zahrádky? Vím, že je to nekonečné, ale prostě to nesmíme vzdát. Děkuji Lenka Doležalová
Odpověď primátorky: 12.03.2021
Vážená paní doktorko,

děkuji Vám, že jste se rozhodla sdílet se mnou své pocity a zkušenosti. Velmi si vážím Vaší důvěry a zejména také práce a nasazení, které všichni zdravotníci i pomocný personál trvale odvádějí. V dnešní době to platí mnohonásobně.
Jsem si plně vědoma, že povinností každého, kdo může mít na situaci nějaký vliv, je napnout všechny síly, aby Vám v této složité situaci ulehčil. V tomto ohledu jsem zcela zajedno i s ředitelem Městské policie Brno a shodujeme se na potřebnosti trvalých a systematických kontrol. Vnímáme, že část společnosti je unavená, otrávená a opatření odmítá, tím se však současná krize pouze prohlubuje a protahuje.
Se vší vážností Vás ujišťuji, že brněnští strážníci každým dnem zpřísňují svůj dohled na dodržování nařízení a při projednávání přestupků vždy hledají tu nejefektivnější zákonnou cestu k dosažení trvalé nápravy. Při plánování preventivních kontrol jde o prioritu číslo jedna.
Hlavní důraz klade městská policie na frekventovaná místa, zejména potom na přestupní uzly a zastávky hromadné dopravy obecně. Strážníci však mají pokyny všímat si porušování opatření po celém městě i při své běžné činnosti, se zvláštním zřetelem na používání ochrany dýchacích cest.
Kontroly na okresních silnicích městská policie naštěstí prozatím provádět nemusí, tuto povinnost si v návaznosti na pokyny ministerstva vnitra plní Policie ČR, armáda a celníci. Svoji pozornost tedy můžeme soustředit na území města Brna, ačkoliv naše možnosti pochopitelně nejsou neomezené.
Bohužel, strážníci samozřejmě nemohou být na všech místech současně. Podněty, jako je ten Váš, jsou pro nás i proto velmi důležité a ke každému jednotlivě přistupujeme a vyhodnocujeme je. Vaše postřehy k jednotlivým lokalitám tedy předáme vedoucím příslušných služeben.
Závěrem pro Vaši informaci doplním, že jen za poslední týden se strážníci Městské policie Brno zabývali třemi sty přestupky spojenými s nouzovým stavem a dál v rámci svých možností tuto činnost akcentují. Jedná se o poměrně vysoké číslo obzvláště s přihlédnutím k tomu, že ihned po spatření uniforem si lidé už v dálce nasazují respirátory a roušky, případně se rychle dávají na odchod.
Vážená paní doktorko, ještě jednou děkuji za Vaši zprávu a ubezpečuji Vás, že městská policie činí vše pro to, aby přispěla k úspěšnému návratu situace do normálu i k menšímu zatížení nemocnic.

S úctou

Markéta Vaňková