Nový dotaz  

95. Získání povolení k rezidentnímu parkování

Autor: Merková
Datum zveřejnění: 08.03.2021
Dobrý den, potřebuji vyřešit problém se získáním povolení pro rezidentní parkování v Brně. Současně nastavená pravidla to v naší situaci neumožňují. Žijeme s partnerem ve společném bytě, u kterého nejsme vlastníci. Byt je mé matky, trvalé bydliště zde mám jen já. Spoluvlastníme auto, v evidenci je jako vlastník i provozovatel vozidla partner (já nejsem řidič), ale ten v bytě zase nemá trvalé bydliště. Když bych žádala o parkování já - nabídla jsem úřadu jako doklad o prokázání právního vztahu k vozidlu smlouvu o spoluvlastnictví vozidla, to úřad odmítl akceptovat, a v partnerově případě odmítl akceptovat přechodný pobyt. Prosím, sdělte mi, jak přimět magistrát města Brna, aby změnil pravidla a začal akceptovat i jiné doklady, které prokazují právní vztah k vozidlu u nesezdaných párů, nebo jiný než trvalý pobyt u osob, které nežijí ve vlastní nemovitosti. Děkuji předem za radu, jak postupovat.
Odpověď primátorky: 08.03.2021
Vážená paní Merková,

metodika rezidentního parkování je nastavena tak, aby umožnila rezidentům lépe zaparkovat v místě jejich bydliště. Takto to i umožňuje zákon č. 13/1997 Sb. Vnímám, že toto nastavení nemůže vyhovovat všem, nicméně parkovací oprávnění nelze udělovat každému bez ohledu na nastavená pravila, to by regulace ztrácela význam.

Vaši situaci lze vyřešit několika způsoby. Váš přítel si může v Brně zapsat trvalý pobyt, aby se stal rezidentem. Ve svém příspěvku zmiňujete, že žijete v bytě Vaší maminky, s přepisem trvalého bydliště byste neměli mít potíže.

Další možností je zapsání Vašeho jména jako provozovatele vozidla do technického průkazu. Díky tomu byste splnila podmínku pro získání parkovacího oprávnění.

Poslední variantou je zažádání o volné parkovací hodiny, které můžete Vašemu příteli následně při parkování poskytnout. Každý rezident, bez ohledu na věk či vlastnictví automobilu, na ně má nárok. Více informací o této možnosti najdete zde: https://www.parkovanivbrne.cz/otazky-a-odpovedi#129. Na stránkách parkovanivbrne.cz najdete i další informace k rezidentnímu parkování.

S přáním hezkého dne

Markéta Vaňková