Nový dotaz  

89. covid 19

Autor: Pirochta Dušan
Datum zveřejnění: 27.01.2021
Vážená paní primátorko, kdy už konečně budou nějakým způsobem postihováni lidé, kteří neustále porušují vládní a městská nařízení související s nákazou a šířením covid-19. Setkávám se s tím totiž v ulicích města Brna prakticky pořád. Na zastávkách lidé kouří a samozřejmě nemají roušky. A jak to vypadá v samotných tramvajích, trolejbusech nebo autobusech, no prostě hrůza. Nechápu, jak někdo časně po ránu, může jet v autobuse zcela opilý ještě bez roušky, když je zákaz vycházení a restaurace jsou zavřené. A lidí, kteří při cestování nedodržují nošení roušek je strašně moc. Slova o tom, že bychom měli držet všichni spolu, jsou sice pěkná, ale k ničemu to nevede. Zkuste se někdy projet tramvají a vemte si s sebou zrovna policisty. Divím se, proč se za tato porušení nevybírají vysoké pokuty, alespoň by se část prostředků, použitých na protiepidemická opatření, vrátila zpátky městu, respektive státu. Děkuji za odpověď.
Odpověď primátorky: 27.01.2021
Vážený pane Pirochto,
strážníci se kontrolám věnují po celou dobu, co nařízení o nošení roušek platí. Svou úlohu plní svědomitě a každodenně. Mezi nejčastější přestupky patří právě nenošení roušek na zastávkách hromadné dopravy. Dodržování opatření si hlídky během svých přesunů všímají i uvnitř vozidel MHD.
Nastalou situaci nebereme na lehkou váhu. Z údajů Městské policie Brno vyplývá, že se strážníci od loňského října zabývali zhruba patnácti stovkami přestupků. Obvyklý postup je ten, že opakovaná, úmyslná nebo jinak závažná porušení se postihují přísněji.
Je však nutné dodat, že strážníci nemohou být na všech místech zároveň. Je především povinností nás všech, abychom daná opatření dodržovali a zamezili tak dalšímu šíření nemoci covid-19. Proto se snažíme apelovat na občany, aby nařízení dodržovali, a to například pomocí kampaně v dopravních prostředcích městské hromadné dopravy.
V případech, kdy máte podezření na porušování vládních nařízení, se můžete obrátit na strážníky nebo policisty.

S pozdravem

Markéta Vaňková