Nový dotaz  

42. Cizinci v Brně

Autor: Tomáš Musil
Datum zveřejnění: 26.02.2020
Dobrý den,jaký je podle Vás únosná hranice počtu cizinců v Brně, neustále jich přibývá a dle mého názoru je to už silně na hraně....
Odpověď primátorky: 26.02.2020
Dobrý den, pane Musile,
město Brno je druhým největším městem v České republice, sídlem mnoha univerzit, mezinárodních firem a centrem vědeckého výzkumu. Za vzděláním a za prací do Brna přijíždí mnoho lidí ze zahraničí. Vysoké školy zahraniční studenty vítají a zároveň mnoho českých studentů vyjíždí do světa na zkušenou. Každý díky tomu získá nové zkušenosti, které může využít ve svém životě nebo budoucí profesi.
Cizinců s evidovaným pobytem zde žije podle statistik kolem 27 tisíc (jde o obyvatele zemí mimo Evropskou unii, nejvíce příchozích pochází z Ukrajiny, Vietnamu a Ruska). Mezinárodní firmy, které v Brně působí a zajišťují práci tisícům lidí, hledají kvalifikované zaměstnance po celém světě. Například v brněnských nemocnicích chybějí zdravotní sestry a z tohoto důvodu jsou najímány sestřičky z Ukrajiny. V tomto směru cizinci vyplňují mezeru na místním trhu práce.
Nerada bych používala termínu „hranice“. Do České republiky může přijet každý, kdo splní podmínky pro vstup do našeho státu Touto problematikou se zabývá cizinecká policie, která má v kompetenci postihovat občany jiných států, kteří zde pobývají nelegálně. Pokud ale občané jiných států v Brně žijí, pracují, studují v souladu s českými zákony, pak jsou vítáni.
S pozdravem
Markéta Vaňková